Sürdürülebilir Gıda Platformu Webinarları: Gıdanın İzlenebilirliği
28 Ocak 2021 14:30

Sürdürülebilir Gıda Platformu Webinarları: Gıdanın İzlenebilirliği


Etkinlik 28 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşti

 


SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA PLATFORMU WEBINARLARI DEVAM EDİYOR!

Herkes için sağlıklı, güvenilir ve daha iyi gıda hedefi doğrultusunda gıda sistemlerinde değişimi hızlandırmak amacıyla kurulan“ Sürdürülebilir Gıda Platformu” çalışmalarına devam ediyor.

Bildiğiniz üzere “Sürdürülebilir Gıda Platformu” webinar serisinin ilki olan Sürdürülebilir Tarım İlkeleri konusundaki webinar 22 Aralık tarihinde gerçekleşti. 

Sürdürülebilir Gıda Platformu 28 Ocak tarihinde ise Gıdanın İzlenebilirliği konusunda ikinci webinarı için bir araya geldi.

Neler Konuşuldu? 

  • Barkod takip sistemi ve geriye doğru izlenebilirlik uygulamaları  
  • İzlenebilirlik ve gıda güvenliği ilişkisinin önemi ve gerekliliği  
  • Markalarımızın takip sistemleri hakkında bilgi paylaşımı 
  • Gıdanın izlenebilirliği ile ilgili yapılan iyi uygulamalara bazı örnekler 

İzlenebilirlik; üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamaları boyunca bitkisel ve hayvansal ürünlerin, gıda ve yemin, gıdanın elde edildiği hayvanın veya bitkinin, gıda ve yemde bulunması amaçlanan veya beklenen bir maddenin izinin sürülebilmesi ve takip edilebilmesidir. 

Dünya üzerinde ürünler üretildikleri yerlerden çok daha farklı bölgelerde tüketiliyorlar. Bu durumda ürünün her aşamasının kontrolü giderek zorlaşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli bilgisayar tabanlı yazılımlar, disiplinler arası yaklaşımlar ve teknolojik cihazlar ile ürünlerin takibini kolaylaştıran yeni yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. İzlenebilirliğin veriye ve kayda dayalı olarak detaylı bilgi sağlanması, fiyat ve ürünün niteliği arasındaki ilişkinin oluşturulması ve tüketicinin bilgilendirilmesi, tüketiciyi kandırmaya yönelik çeşitli uygulamaların önlenmesidir. Gıda güvenliği sorunları, tarım ve gıda ürünleri ihracatını kısıtlayabilmektedir. 

Etkinliği Paylaşın:
TwitterFacebookLinked In

Kayıt

Etkinlik kayıtları kapanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz

Icon